Štěnice
Jak štěnici poznat? Už podle druhového jména postelní – je zřejmé, kde se štěnice nejčastěji vyskytují (v posteli a její bezprostřední blízkosti).
Máte po probuzení na těle kousnutí, červené fleky, které mohou svědit? (po vyloučení přítomnosti komárů v místnosti)
Vzhledem k životu štěnic, které jsou aktivní v noci a přes den se schovávají v těsných úkrytech, nejsou často jednoduše nalezitelné. Přesto prohlédněte svou postel důkladně (rošty, lůžkoviny, záhyby na matracích, obrazy, poličky nad postelí).
Nemusíte hned najít živou štěnici, ale jejich trus je prozradí. Jedná se o drobné černé tečky, které se po navlhčení rozpíjí jako inkoust. To je známkou jejich přítomnosti u vás.
Mezi nejčastější a nejzávaznější patří štěnice. Jejich likvidace vyžaduje odborný a včasný zásah. Neváhejte nás kontaktovat, odhoďte předsudky, že jejich výskyt ve vaší domácnosti je známkou nečistoty. V dnešní době je naprosto častý výskyt štěnic v hotelích, dopravních prostředcích, penzionech a domácnostech čistých a udržovaných. Je to způsobeno pohybem lidí po celém světě. Důležité je řešit problém co nejdříve a správně.
Jsme tu pro vás. Nejste na to sami.
Štěnice kladou vajíčka, která přilepují na skrytá místa. Líhnou se cca po 21 dnech (dle okolní teploty), čím je teplota vyšší, je proces líhnutí rychlejší a naopak.
Po vylíhnutí jsou malinké, avšak okem postřehnutelné.
Dospělá měří 0,5 cm. Tělo má plochý tvar světle hnědé až červenohnědé barvy. Za život samička naklade až 500 vajec, které lepší nejčastěji na nábytek. Její život trvá přibližně jeden rok. Bez potravy vydrží i několik měsíců. Štěnice také rády migrují, takže není vyloučené, že se u vás objevily od sousedů.
Infekce a přenos nemocí štěnicemi
Kousnutí svědí podobně jako od komára. Pokud si místo rozškrábete, může tak do rány vniknout infekce. U citlivějších lidí může dojít až k otoku a alergické reakci.
Štěnice parazitují i na zvířatech, ale přenos nemocí ze zvířat na lidi nebyl dosud prokázán.